Lapunk úgy tudja: ugyan mindkét intézmény „havária” helyzetként, azaz azonnal megoldandó feladatként jelezte a kórházakat üzemeltető Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnak (KEF) a meghibásodást, ám megjavítani még nem sikerült.
A fővárosi Uzsoki utcai kórházban egyetlen műtőt sem tudnak kedd óta használni a klíma-berendezés meghibásodása miatt, köztük sebészeti, urológiai, ortopédiai, traumatolóiai, szemészeteti, nőgyógyászati, fül-orr-gégészeti, kardiológiai operációkra szorulók ellátását kényszerültek átütemezni, illetve a sürgős eseteket más kórházakba irányítani.
A helyettesítő intézmények kijelöléséről csak csütörtökön intézkedett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A Szent János kórház traumatológiai műtétre szoruló betegeit is más intézményekbe viszi a mentő.
Munkavédelmi és betegbiztonsági okokból a műtőkben nyáron sem lehet 20-24 celsius foknál magasabb hőmérséklet. A klíma nélküli műtőkben ugyanis nemcsak az a probléma, hogy néhány óra alatt elfogy a levegő, a helyiség egyre forróbb, egy idő után pedig a bűz – műtéti gázok, váladékok szaga miatt – is elviselhetetlen, de nagyobb a fertőzések kockázata is.
A kórházak klimatizálási problémájára ötödik éve megoldatlan.
Legutóbb 2019-ben a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kérésére felmérte a hazai kórházak hűtési helyzetét, akkor a műtők 33 százalékában, az intenzív osztályok 41 százalékában, a betegszobák 98 százalékban nem volt hűtés. A Népszavának akkor még az MKSZ elnökeként nyilatkozó Ficzere Andrea azt remélte, ha azonnal nem is, de a következő nyárra megoldódhat az intézmények hűtési gondja.
Idén májusban a Magyar Hang emlékeztetett arra, hogy mai napig nem ismert, hogy történt-e bármi az egészségügyi intézmények hűtését illetően. A műtőklímák hiányosságai miatt az alapvető jogok biztosa is indított vizsgálatot, amely 2021-ben zárult le. A jelentés komoly munkavédelmi hiányosságokat állapított meg. A dokumentum idézi az Emberi Erőforrások Minisztériuma által készített vizsgálatot, eszerint a műtők 92 százaléka rendelkezik ugyan klímaberendezéssel, ám több mint 40 milliárd forintot kellene fejlesztésre, karbantartásra fordítani. Ebből az összegből a következő három évben – tehát az idei évig – közel 24 milliárd forint ráfordítás lett volna szükséges.
Úgy tűnik, a kórházak hűtési problémájával a KEF sem tud megbirkózni. A Népszava is érdeklődött a kórházak üzemeltetésért felelős KEF-nél, a Belügyminisztériumban, hogy megtörtént-e a kórházakban a klímatizálás korszerűsítése, a KEF-től lapzártánkig nem kaptunk választ. A Belügyminisztérium kommunikációs főosztálya pedig annyit reagált: „a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a tegnapi napon a Budapesti Uzsoki Utcai Kórházban bekövetkezett folyadékhűtő-rendszer meghibásodás okán más egészségügyi szolgáltatók kijelöléséről intézkedett, valamennyi műtéti ellátás vonatkozásában, visszavonásig terjedő időtartamra. A mai napon az Észak-budai Szent János Centrumkórház helyett – a traumatológiai műtő klímarendszerének meghibásodása miatt – a traumatológiai szakellátás keretében a műtéti ellátást igénylő felnőtt korú betegek ellátására más szolgáltatók kerültek kijelölésre. Tájékoztatjuk továbbá, hogy az azonnali beavatkozást igénylő helyszíneken a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság munkatársai a szükséges javításokat a lehető legrövidebb időn belül elvégzik, a betegek ellátása addig is a kijelölt kórházakban biztosított.”