Válasszon nyelvet

Válasszon nyelvet


Orvostechnikai Szövetség

Kiemelt hírek

Takács Péter mérlege: reform helyett fegyelem

A Takács-korszak története nem csupán egy kormányzati ciklus krónikája, hanem egy látványos fizikai és politikai metamorfózisé is, amely folyamatos egészségpolitikai csaták között zajlott. Miközben az államtitkár látványosan fogyott, a rendszer, amelyet irányított, inkább csak hízott – várólistában, adósságban, centralizációban és kimondatlan kudarcokban.
További részletek

Ijesztő tempó: kilőttek a kórházi tartozások

A kórházak adóssága február végére elérte a 46,5 milliárd forintot, miközben a konszolidáció csak részben tudta csökkenteni a tartozásokat. Az egyetemi klinikák és a Honvédkórház továbbra is a legnagyobb adósságot halmozzák fel, miközben a beszállítók évtizedek óta részben finanszírozzák az ellátórendszert.
További részletek
  • Forrás: nepszava.hu, 2025. március 25. - D. A.
Információink szerint a Gazdasági Kabinet módosításokkal ugyan, de támogatta azt a jogszabály-javaslatot, amely a 2025-ös költségvetésben az egészségügy eladósodásának megelőzésére szánt 150 milliárd forint kifizetését szabályozza. 
 

Úgy tudjuk: januárra visszamenőleg emelik a járóbeteg, a kórházi aktív és krónikus alapdíjakat. (Korábban Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója egy konferencián arról beszélt a kórházi ellátás 198 ezer forintos alapdíja 210 ezerre, a járóbetegellátás pontforintjainak értéke 1,98 forintról 2,10-re emelkedhet.) A díjemelések közé azonban a Gazdasági Kabinet ülésén bekerült az élelmezési norma emelése is, így ez – forrásaink szerint - módosíthatja az eredeti javaslatot.

A 150 milliárdos többlet kiosztását tavaly óta várják az intézmények, Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár több fórumon is jelezte, hogy a pénz havi 12,5 milliárdos részletekben érkezik. Az összeg a 2025-ös költségvetésnek is része, ám eddig még egyetlen fillér sem jutott el a betegellátókhoz. Ez azért is probléma, mert az éveleji 104 milliárdos tartozás rendezés ellenére az év első két hónapjában dinamikusan újratermelődik adósság. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára úgy vélte, ha az adósság havonta 15-19 milliárddal nő, így a havi 12,5 milliárdos többlet már kevés lesz az eladósodás megállítására.