Válasszon nyelvet

Válasszon nyelvet


Orvostechnikai Szövetség

Kiemelt hírek

Hegedűs Zsolt felforgatja az egészségügyet – az ellenállók kapják a kulcspozíciókat

„Az egészségügyben nem pusztán kormányváltást, hanem rendszerváltást várnak az emberek” – indokolta lapunknak Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter, miért változik meg alapjaiban és cserél vezetőt valamennyi kulcsfontosságú kormányzati intézmény. A gyógyítás minőségének drámai romlását okozta, hogy az Orbán-rezsim sorra döntötte le az egészségügy „irányítótornyait”. Mindet újraépítik, és újakat, például minőségügyi hatóságot hoznak létre a gyógyítás színvonalának ellenőrzésére. Hat pontban mutatjuk be, hogy mi lesz az intézmények új funkciója és kik fogják vezetni ezeket, és hogy megroggyantásukkal milyen károkat okozott a leköszönő rendszer.
További részletek

Tisztújító közgyűlést tartott az Orvostechnikai Szövetség

Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) május 14-i közgyűlése értékelte az OSZ 2025. évi tevekénységét, és megvitatta a következő kétéves ciklus szakmai munkaprogramját.
További részletek
  • Forrás: infostart, 2026.január 30.

Az indoklás szerint a legfőbb cél az egészségügyi intézmények likviditási helyzetének javítása és működésük stabilizálása.


Takács Péter egészségügyi államtitkár a múlt héten azt mondta az InfoRádióban, hogy a kormány január végéig rendeni fogja a mintegy 97 milliárdos kórházi adósságállomány első ütemét, ami 80 milliárd forintnak felel meg. Továbbá kiemelte azt is, hogy 2025 után idén is tovább nő az egészségügyi büdzsé: ígérete szerint 2026-ban összesen 300 milliárddal, amiből 80 milliárd forint a kórházak dologi kiadására lesz fordítható.

Csütörtökön pedig a kormány honlapján meg is jelent az új kormányrendelet a járó- és fekvőbeteg-szakellátást nyújtó közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatók gazdálkodását segítő intézkedésekről. A legfőbb cél az egészségügyi intézmények likviditási helyzetének javítása és működésük stabilizálása a 2025. december 31-én fennálló lejárt tartozások rendezésével.

Hangsúlyozzák, hogy az intézkedés fontos a kórházak, klinikai központok működésének zökkenőmentessége miatt, ezért a probléma sürgőssége és a kórházak pénzügyi helyzetének javítása miatt került most napirendre.

A kormányrendelet szerint 80 milliárd forint működési támogatást biztosítanak a 2025. december 31-én lejárt tartozások kiegyenlítésére állami, önkormányzati, egyházi fenntartású egészségügyi szolgáltatók és orvostudományi egyetemek klinikai központjai számára.

A felosztás a lejárt tartozások nagysága szerint történik majd, és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő állapítja meg az összegeket. A támogatás kizárólag lejárt szállítói és egyéb tartozások kifizetésére fordítható 2026. február 28-ig, méghozzá szigorú sorrendben (60 napon túli lejárt, 31-60 nap közötti, majd 30 napon belüli).

A támogatás nem használható fel beruházásra, felújításra vagy az intézmények fenntartóival és kapcsolódó jogi személyekkel szembeni tartozásokra.

A jogszerű felhasználást augusztus végéig kormányzati ellenőrzés vizsgálja, szabálytalanság esetén visszatérítési kötelezettség áll fenn.

Az indoklás szerint a legfőbb cél az egészségügy átláthatóbb, stabilabb finanszírozása, továbbá hogy a lejárt adósságállomány mielőbbi rendezésével fenntartsák az egészségügyi szolgáltatók fizetőképességét, elősegítve ezzel a kiegyensúlyozott és magas színvonalú betegellátást. A forrást részben az Egészségbiztosítási Alap címzett támogatásainak emelésével, másrészt jövedelemkiegészítés átcsoportosításával biztosítja a kormány, figyelembe véve a 2026-tól bevezetett jövedelmi változásokat az egészségügyi dolgozók körében.

Kiket érint a változás?

  • állami, önkormányzati és egyházi fenntartású fekvő- és járóbeteg-szakellátó intézmények
  • orvostudományi egyetemek klinikai központjai
  • szállítók és beszállítók, akiknek tartozásaik vannak ezen egészségügyi intézményekkel szemben
  • egészségügyi dolgozók, mivel a pénzügyi stabilitás támogatása hozzájárulhat a folyamatos ellátáshoz és finanszírozási biztonsághoz.