Több szempontból is kedvezőtlen a kórházi adósságkonszolidáció azoknak a kisebb egészségügyi beszállítóknak, akiknek az intézményekkel kell tárgyalniuk. Ráadásul a kórházak kifizetéseit leállíttatta az állami ellátóközpont.
Tovább húzódhat a kisebb kórházi beszállítók kifizetése azok után, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) múlt héten közölte: megállapodtak a legnagyobb szállítókkal, és a továbbiakban közvetlenül az egészségügyi intézmények és beszállítóik közötti egyeztető tárgyalások zajlanak. Mint ismert, a kormány 60 milliárd forintot fordítana az állami fekvőbeteg-ellátó egészségügyi szolgáltatók adósságainak rendezésére, miközben a kórházi adósságállomány március végére - késedelmi kamatok nélkül - elérte a 83 milliárdos összeget. A nagy beszállítókkal 20 milliárd forint összértékben állapodtak meg, velük ma írják alá a szerződéseket.
Lapunk megkeresésére Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára elmondta: a legelső tárgyalásokra ugyan a legnagyobb követelésekkel rendelkező cégeket hívták meg, azonban több olyan beszállító is volt, amelyeket annak ellenére nem vontak be ezekbe a tárgyalásokba, hogy egymilliárd forintot megközelítő követelésük van. Mindeközben a hasonló helyzetben lévő versenytarsukkal már egyeztetett az ÁEEK. Ekkorra már világos volt, hogy csak a harminc napon túli tartozásokat fizetik ki, mert ez az összeg szinte pontosan 60 milliárd forintot tesz ki.
Az ÁEEK végül a múlt héten megkötötte a szerződéseket a legnagyobb beszállítókkal. Rásky László ezzel kapcsolatban közölte: most a legnagyobb probléma, hogy mire kifizetik ezt az összeget, a maradék 23 milliárdos követelés már harminc napon túli tartozás lesz, amit újra elő kell venni. Emellett csak a nyárra kell a kórházaknak elkészíteni azt a tervet, ami alapján nullszaldósak lehetnek - így tovább húzódhat az adósságok rendezése. Ezért úgy látja, hogy ha a mostani dinamika szerint folytatódik az adósságok újratermelődése, akkor év végére megint felhalmozódhat 60 milliárd forintnyi adósság, amit az egészségügyi alap maradványából nem tudnak majd kifizetni.
Annak kapcsán, hogy a továbbiakban az egészségügyi intézmények és beszállítóik közötti egyeztető tárgyalások zajlanak, Rásky László elmondta: a mai napig nem jelent meg utasítás arra vonatkozóan, hogy mi alapján kell kifizetni a további beszállítóknak a fennmaradó tartozásokat. Így határidőket és felelősségi köröket sem jelöltek ki, ezért előfordulhat, hogy .a kórházak halogatják majd a kisebb beszállítók kifizetését. Kiemelte: a kórházak sokszor erőpozícióból egyeztettek, így elengedhetetlen, hogy szabályozzák ezt a kérdést.
Az orvostechnikusok főtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy az ÁEEK ráadásul leállíttatta a kórházakkal a kifizetéseket arra hivatkozva, hogy ha elkezdenék kifizetni a számlákat, az torzíthatja az adatokat - így még rosszabb helyzetbe kerültek a kisebb beszállítók. Hozzátette: ezeknek a cégeknek többnyire csak néhány tucat kórházzal van szerződésük, innentől nekik külön-külön kell majd a pénzükért szaladni. - Ezért úgy tűnik, hogy az ÁEEK elengedte a kis beszállítók kezét - emelte ki a szakember.
Lapunk kérdésére Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség előző elnöke elmondta: jelenleg 4,5 milliárdos adósság halmozódik fel a rendszerben havonta, és míg az idei évre elkülönítettek egy tartalékot a költségvetési intézmények adósságainak szanálására, addig a jövő évi költségvetési tervezetben már nem szerepel ez az összeg.