Orvostechnikai Szövetség

Kiemelt hírek

Minden, amit tudni akartál a kórházi adósságról, de nem merted megkérdezni - Králik György az Orvostechnikai Szövetség elnöke, az Orgware Kft, ügyvezető igazgatója

A jelenlegi magyar egészségügy egyik sarokpontja és alapvető gondja az alulfinanszírozottság. És bár erről gyakorlatilag egyhangú szakmai konszenzus van, a probléma megoldása mégis régóta várat magára. Jelen írásomban a kórházi adósság keletkezésének okait, az adóssághelyzet következményeit valamint a megoldás szükséges és lehetséges módjait járom körbe röviden. Nem tudományos alapossággal, de törekedve arra, hogy bemutassam a legfontosabb elemeket és aspektusokat, különösen az orvostechnikai beszállítók szemszögéből.
További részletek

A magyar egészségügy európai összehasonlításban - Hornyák László az Orvostechnikai Szövetség társelnöke, a HARTMANN RICO Hungaria Kft. ügyvezetője

Magyarország egészségügyi rendszere az elmúlt években jelentős kihívásokkal nézett szembe. Az OECD-országprofil 2023-as adatai alapján megállapítható, hogy az egészségügyi kiadások szintje, a lakosság egészségi állapota és a rendszert érintő reformok szoros összefüggésben állnak egymással.
További részletek

Bejelentkezés

Eseménynaptár

Forrás: economx.hu, 2024. november 29. - Sarkadi-Illyés Csaba
Megint százmilliárd forint fölé kúszott a kórházi adóság. A kormányzat egyelőre nem tudja csökkenteni annak mértékét, így arról zajlik a vita, elegendő-e a jövőre erre a célra több mint 144 milliárd forint.
 

Mint egy lidércnyomás, úgy tér vissza a kórházi adósság is a magyar egészségügybe. Újra és újra. A napokban jelent meg a Magyar Államkincstár (MÁK) oldalán a friss adósságadat, ebben nem szerepelnek az alapítványi fenntartású orvosegyetemek és az egyházi intézmények sem; de eszerint is a kórházak és háttérintézményeik 90,5 milliárd forint tartozást halmoztak fel.

A helyzetet csak súlyosbítja, hogy Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár egy szakmai fórumon azt mondta,

idén már csak 42,7 milliárd forintot kapnak a kórházak.

Erre az áldatlan állapotra kérdeztünk rá a KormányinfónGulyás Gergely kancelláriaminiszter pedig elmondta,

egyelőre a kormányzat még nem összesítette a teljes idei kórházi adósságot,

arra legközelebb a következő Kormányinfó biztosíthat újabb alkalmat. 

Az Economx érdeklődésére felidézte, a Pénzügyminisztérium és a Belügyminisztérium arról már korábban megegyezésre jutott, hogy az általános finanszírozás mértéket havonta több mint 12 milliárddal meg kell emelni, és ez a jövő évi költségvetésben is szerepel, ám arról szerinte már viták vannak, hogy önmagában ez a nem csekély 144 milliárdos bővülés elegendő-e vagy sem. Hangsúlyozta azt is, hogy jövőre már havonta fogja finanszírozni a Pénzügyminisztérium a kórházi adósságot, így a kórházi adósságok kifizetése is folyamatos lesz - tett rá ígéretet a miniszter.

Gulyás Gergely szerint az évvégi kórházi adósság bár nem nulla, de

jóval kevesebb lesz, mint bármikor korábban,

 és szerinte negyven milliárd forint alatt marad.

Hogy mi a baj ezzel, arra Rásky László, a kórházi eszköz beszállítókat képviselő szövetség főtitkára világított rá. Bár 2024-ben eddig már két adósságrendezés is volt, összesen 104,5 milliárd forintot már megkaptak az intézmények,

de ismét 120 milliárdnyi kifizetetlen számla áll a kórházak gazdasági igazgatóinak asztalán.

Korábban 100 milliárd forintot meghaladó adósságrendezést ígértek az ágazat vezetői, ezért már Takács Péter múlt heti bejelentése után nagyon csalódottak voltak - mondta el lapunknak az OSZvezetője. 

De hétfőn éjjel érkezett az újabb pofon a Magyar Közlönyben. Az OSZ főtitkára azt mondta, nem értik, hogyan lett az október közepi 100 milliárd forintból nem egészen 40 milliárd forint, mindössze másfél hónap alatt, hiszen a Magyar Közlönyben már csak 39,4 milliárdos adósságrendezés jelent meg. Rásky László szerint a különbség abból adódhat, hogy egyes intézmények arra kaptak plusz forrást, hogy a béreket és bérjellegű költségeiket fedezzék. 

A 39,4 milliárd forint kevesebb, mint az egyharmada a jelenleg fennálló - 120 milliárd forint - lejárt tartozás állománynak, és még csak komolyan vehető kormányzati ígéret sincs a fennmaradó összeg rendezésére 

– tette hozzá a főtitkár.

Mindeközben a lidércnyomásnak sincs vége, hiszen az adósság az intézményekben folyamatosan termelődik, mert a kórházak dolgoznak, sőt, több területen elvárás, hogy nőjön a teljesítményük.