Az egészségügyi intézmények karbantartói, takarítói nettó 80 ezret keresnek. A takarítást kiszervezték, az alkalmazottak nem értenek az egészségügyhöz.
Évek óta csak írom a leveleimet, mint Mikes Kelemen, alig kapok rá érdemi választ az egészségügyi államtitkárságtól - mondta lapunknak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Egyértelműen a pénztelenséget jelölte meg annak okaként, hogy két kórházban több napig hevertek halottak, anélkül, hogy bárki észrevette volna őket. Az egyik tragikus eset a budapesti Jahn Ferenc Kórházban, a másik a győri Petz Aladár Kórházban történt. A budapesti intézményben az elhunytra a kilencedik emeleti nyilvános, nem betegellátó osztályon lévő mosdóban találtak rá. A legfrissebb hírek szerint a szemészeten járt vizsgálaton, tehát nem kórházi beteg volt, onnan ment a mellékhelyiségbe.
VALÓBAN PÉNZHIÁNY?
Győrben pedig az egészségügyi intézménynek abban a részlegében volt egy holttest több napon át, amelyet egy sportkör bérel. Egyik esetben sem talált a rendőrség bűncselekményre utaló jelet, ezért közigazgatási eljárás keretében vizsgálják mindkét ügyet. A „horror" kapcsán egyelőre nem szólalt meg az egészségügyi államtitkárság, bár szerettük volna, ha nyilatkozik. Lapzártánkig azonban nem kaptunk választ kérdéseinkre. Egyebek között arra, hogy valóban pénzhiány miatt nincs-e elegendő takarító, gondnok, műszaki karbantartó és az üzemeltetést ellenőrző szakember a kórházakban, s ezért nem fedezték fel rögtön az elhunytakat.
A Független Egészségügyi Szakszervezet elnökétől azonban megtudtuk, hogy a gyógyítók munkájának a hátterét biztosító személyzet, így különösen a karbantartók, takarítók legtöbbje minimálbéren van bejelentve. „Ezt a tagdíjakból látjuk" - mondta. A szakszervezeti tagok ugyanis a havibérükhöz igazodó tagdíjat fizetnek. Miközben, ha szép lassan is, de az egészségügyben mindenkinek emelkedik a fizetése, az övék nyolc éve változatlan. Emiatt sokan felmondanak, külföldre távoznak, ilyen alacsony bérért, bruttó 111 ezer, nettó körülbelül 80 ezer forintért nem találnak az intézmények megfelelő szakmai nívón dolgozó embereket.
Sok helyütt kiszervezik a takarítást, aminek az a veszélye, hogy naponta mások jönnek, akik nincsenek tisztában azzal, hogy az egészségügy „veszélyes üzem". Nem lehet úgy takarítani, mint egy irodát. Óriási a fluktuáció, és senki nincs, aki esténként végigjárná a kórházakat, hogy mindenütt minden rendben van-e, betartják-e a higiénés előírásokat, van-e elegendő fertőtlenítőszer nemcsak az orvosoknak, betegeknek, hanem a hozzátartozóknak is.
„Nemrég Szingapúrban jártam; az ottani kórházakban elképzelhetetlen, hogy a hozzátartozók összevissza járkáljanak, szigorú rend van" - magyarázta a szakszervezeti vezető.
PÉNZSRÓF
Egészségügyben dolgozó forrásaink is arra hívták fel a figyelmet: ma már nemcsak az orvosok és ápolók hiányoznak az ágazatból, hanem a technikai személyzet is. „Ha valaki ügyeletben végighányja a padlót, még két óra múlva is ott van" - hallottuk. Speciális szakszemélyzet kellene, amely tudatában van a fertőzésveszélynek, s a takarítók is tisztában vannak a higiénés előírásokkal. Volt, aki azt mesélte, a takarítási vállalkozó dolgozója kiborította a laboratóriumokban használt formaldehidet, s szabálytalanul törölte fel. Egyáltalán nem volt tisztában azzal, hogy agresszív mérgező vegyület. „Hetekig nem javítják meg az ablakokat, ha pedig működnek, nyáron az a légkondicionálás, hogy kinyitják és becsukják, s negyven fokban sülnek a betegek. Egy kórteremben helyeznek el fertőző és nem fertőző pácienst, ahol éppen hely van. A körülmények is a gyógyítók ellen dolgoznak" - hallottuk. „Hiányoznak a mosodákból is az alkalmazottak, ennyi pénzért senki sem akar ilyen munkát végezni" - mondta Soós Adrianna, aki üdvözölte az egészségügyben elindult bérfejlesztést, de megítélése szerint a rendszer kusza, egyenlőtlenségeket teremt, az pedig semmiképpen sem enyhít a munkaerőgondon, hogy „pénzsróf alatt tartják az intézményeket, mindenki takarékoskodik, s nem tudnak kellő számú szakképzett munkaerőt felvenni".
ÁLOM
Egy normális irodában ugyanis esténként minden helyiségen végigmennek, ellenőrzik, lekapcsolták-e a villanyokat, nem lett-e valaki rosszul, ez a fajta kontroll a kórházakban az álom kategóriájába tartozik - húzta alá. A Figyelővel közölte: pénteken fáklyás felvonulást tartanak az egészségügy azon dolgozóiért, akik eddig kimaradtak mindenféle béremelésből.
„A múlt héten beszélgettem egy hatvan körüli karbantartóval, akinek két szakmája van, s havi nettó 123 ezer forintot keres" - érzékeltette, hogy több évtized után, a nyugdíj előtt is ilyen nyomorúságos keresetre lehet szert tenni. A Jahn Ferenc Kórházban talált holttest kapcsán Ócsai Lajos járványügyi szakértő egy televíziós interjúban azt mondta: „Komoly gondok vannak az intézmények higiéniai és egyéb problémáit felderíteni hivatott ellenőrzési rendszerrel, a többszöri átszervezés miatt ugyanis ma már hatékony, szakmai ellenőrzésről aligha beszélhetünk, a jogi szankcionálás pedig eleve nonszensz." A Független Egészségügyi Szakszervezet vezetője lapunknak megjegyezte: a két tragikus eset rávilágított arra, hogy szomorú állapotban van a magyar egészségügy, több pénzt kell rá fordítani. A Figyelő kormányzati forrásból úgy értesült, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ és az ágazatért is felelős Emberi Erőforrások Minisztériuma ~ vizsgálatot rendelt el a kórházakban.