Orvostechnikai Szövetség

Kiemelt hírek

Minden, amit tudni akartál a kórházi adósságról, de nem merted megkérdezni - Králik György az Orvostechnikai Szövetség elnöke, az Orgware Kft, ügyvezető igazgatója

A jelenlegi magyar egészségügy egyik sarokpontja és alapvető gondja az alulfinanszírozottság. És bár erről gyakorlatilag egyhangú szakmai konszenzus van, a probléma megoldása mégis régóta várat magára. Jelen írásomban a kórházi adósság keletkezésének okait, az adóssághelyzet következményeit valamint a megoldás szükséges és lehetséges módjait járom körbe röviden. Nem tudományos alapossággal, de törekedve arra, hogy bemutassam a legfontosabb elemeket és aspektusokat, különösen az orvostechnikai beszállítók szemszögéből.
További részletek

A magyar egészségügy európai összehasonlításban - Hornyák László az Orvostechnikai Szövetség társelnöke, a HARTMANN RICO Hungaria Kft. ügyvezetője

Magyarország egészségügyi rendszere az elmúlt években jelentős kihívásokkal nézett szembe. Az OECD-országprofil 2023-as adatai alapján megállapítható, hogy az egészségügyi kiadások szintje, a lakosság egészségi állapota és a rendszert érintő reformok szoros összefüggésben állnak egymással.
További részletek

Bejelentkezés

Eseménynaptár

Forrás: Magyaridők.hu, 2016. április 23. - MTI

Az elmúlt időszakban közel 300 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi ellátásra fordított költségvetési forrás, a lakosság mégsem érzékelte ezt a forrásnövekményt az ellátás igénybevételekor – erről az egészségügyi államtitkár beszélt egy szakmai konferencián csütörtökön Budapesten. Ónodi-Szűcs Zoltán hozzátette, számos területen azonban értek el kézzel fogható sikereket, ezek között említette például a várólisták csökkenését.

 

Az államtitkár beszélt arról is, hogy egy elöregedő társadalom problémájával kell szembenézni a következő években, 2020-ig másfélszeresére nő a 65 éven felüliek száma, és az egészségügyi ellátást javarészt ők veszik igénybe, és az ágazati kiadások növekedni fognak a lakosság idősödésével.

Mint mondta, a magyar lakosság 11 százaléka nem vesz igénybe semmilyen egészségügyi ellátást, ugyanakkor 80 ezer ember úgy vesz igénybe gyógyszerár-támogatást, hogy sem az alapellátásban, sem a szakellátásban nem járt.

Elhangzott, hogy a lakosság 80 százaléka használta fel az E-alap gyógyító-megelőző kasszában lévő forrás 12 százalékát, és a 20 százalék vitte el ugyanezen kassza 88 százalékát.

Jelezte, 2010-ben 791 milliárd forint volt a gyógyító-megelőző ellátásokra fordítható összeg, az idei terv pedig már 1121 milliárd forint , ami 41,7 százalékos növekedés.

A kórházi adósságokkal kapcsolatban azt mondta, öt év óta nem volt ilyen alacsony az adósságállomány mértéke, tavaly decemberben 13 milliárd forint volt.

Ónodi-Szűcs Zoltán a meg nem valósult kancellári rendszerrel kapcsolatban azt mondta, részben a rendszer lett volna hivatott enyhíteni a humánerőforrás hiányát, és az ellátásszervezést szerette volna levenni a kórházigazgatók válláról. Mivel azonban a kancellári rendszer nem valósult meg, így most a kórházvezetés felelőssége hogy legyen megfelelő szakorvos adott területen.

Az államtitkár megerősítette, ősztől egyetemi mesterképzés keretében tanulhatnak a szakdolgozók, melynek minden költségét az állam fedezi majd. Úgy vélte, bizonyos – ma még orvos által végzett – feladatokat át kell engedni a diplomás szakdolgozóknak, hiszen ez jelentősen enyhítené a humánerőforrás-helyzetet.

Ónodi-Szűcs Zoltán beszélt arról is, hogy megkezdődött a 90 ezer kártyaolvasó eszköz beszerzése, amely elengedhetetlen az e-health használatához, továbbá ugyancsak az e-health keretében „rendet szeretnének tenni” a járóbeteg-előjegyzési rendszerben, hogy világos legyen, hol vannak hiányosságok, beavatkozási lehetőségek.